Šárka Šárka architekti | Cubicles

Cubicles

Obytné kóje jsou navrženy do extrémních podmínek městských brownfields, kde mají svojí přítomností upozorňovat na neutěšený stav nevyužívaných míst. Kóje by měla na 9,6m2 plochy umožnit všechny nezbytné lidské činnosti spojené s bydlením. Nutné je však její parazitování na rozvodech. K základní kóji určené pro dva lidi s kuchyňkou a koupelnou je možné připojit další typ a rozšířit tak komfort, nebo počet obyvatel. Tento princip je výhodný zejména pro studenty, jimž je obytná kóje především určena. Kóje je možné seskupovat do skeletu s již připravenými rozvody, schodištěm a výtahem.

Pro tuto strukturu jsou ideální místa před holými štíty budov, které je možné považovat za zvláštním typ brownfields. Přestože se většinou počítá s dobudováním či zvýšením sousedního objektu někdy v budoucnu, desítky proluk hyzdí Brno. Vzniklé drúzy kójí by tak mohli být zvláštním druhem studentských kolejí.

Vnější rozměry buňky jsou 4,6 x 3 x 2,9m, vnitřní pak 4 x 2,4 x 2,2m. Prostor je sice minimální, avšak variabilní, účelný a přehledný. Stísněnost buňky je vyvážena nízkou cenou, možností transportu a usazením buňky na místa s často nevšedními výhledy. Základní podmínkou je dočasnost struktury. Z toho plyne nezbytnost snadné výroby montáže, přepravy a minimálních nákladů. Kostra buňky je vyrobena z ocelových profilů, v nichž jsou otvory pro vedení instalací. Na ní je našroubovaný plášť z hliníkových panelů, které zaručují dostatečnou odolnost, tepelný odpor a elegantní vzhled. Masivní hliníkové žaluzie kromě jejich obvyklé funkce zajišťují také pasivní bezpečnost, při umístění buňky v rizikových lokalitách. Ve sklopené poloze vytvářejí balkón s markýzou.